michaal01 michaal01
28
BLOG

Emigracyjny powrót przez kryzys

michaal01 michaal01 Polityka Obserwuj notkę 2

 

 

 Skutki kryzysu finansowego na świecie dają już o sobie znać także w Polsce. Jednym z nich jest powrót emigracji z wysp brytyjskich.

 Jak wynika z doniesień mediów i analiz ekspertów wykres kryzysu finansowego na świecie minął już punkt kulminacyjny. To dobra informacja, ale ekonomia jest nieprzewidywalna, więc nie można oceniać co będzie działo się dalej. W tym momencie, kiedy indeksy giełdowe mimo drobnych zawahań pozostają na niezmienionym poziomie, ekonomiści z całego świata zastanawiają się nad przyczynami tego kryzysu i ewentualnymi następstwami jakie może ze sobą nieść.

 W historii takie wydarzenia notowane były już  nie jeden raz. Z lekcji historii pozostaje nam w pamięci Wielki Krach na Waal Street w 1929 roku. Ale w międzyczasie było jeszcze kilka innych załamań, które analizowali znawcy ekonomii. Każdy kryzys zmusza finansistów do myślenia nad przyczynami i skutkami wydarzeń, a najbardziej nad sposobem na zapobieganie im w przyszłości. Ze względu na odmienność każdego z załamań, analiza dotycząca przyszłości i ułożenia perfekcyjnej teorii ekonomicznej jest trudna.

 Jednym z następstw krachu finansowego w Europie i na świecie, który dał już się zauważyć jest powrót emigracji zarobkowej z 2004 roku z Wielkiej Brytanii. Jak mówi Dawid Puziora z firmy przewozowej Polang liczba powracających zwiększyła się o 50%. Na dwóch Polaków wyjeżdżających do Anglii wraca osiemnastu. Powodem nie SA ograniczenia ze strony Brytyjczyków. To skutek kryzysu. Do kraju wracają pracownicy wszystkich branż- budowlańcy, finansiści, barmani i sprzątaczki. Powód jest jeden: brak opłacalności. Kiedy prawie milion Polaków (wg GUS) opuszczało kraj funt brytyjski kosztował niemal 7 zł, teraz jest to około 4,70 zł. Dla pracowników sektora finansowego powrót do Polski będzie opłacalną decyzją. Banki oferują już wynagrodzenie zbliżone do europejskiego poziomu. A doświadczenie zdobyte w angielskiej bankowości na pewno zaprocentuje w Polsce.

 Z pozostałymi sprawa wygląda inaczej. Przez kryzys angielscy przedsiębiorcy zmuszeni są redukować koszty, dlatego masowo zwalniają pracowników. Wielka Brytania stała się nieopłacalna. Zarówno dla gotowych pracować tam na stałe, jak i emigrujących sezonowo oraz jadących zarobić tam jedynie większe pieniądze. Strzałka emigracji m.in. dla budowlańców przekierunkowuje się na kraje  skandynawskie. Tym samym wypełnia się przedwyborcza obietnica Donalda Tuska. Spełnieniu jej dopomógł bez wątpienia kryzys finansowy nadal szalejący po świecie. Do tej pory żadna ekonomiczna teoria nie jest w stanie go zatrzymać.

 


 

 

 

michaal01
O mnie michaal01

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka